Głównej zawartości

Szanowni Państwo!

W zakładce „Promocja zdrowia” znajdziecie Państwo informacje związane ze zdrowiem publicznym oraz promocją zdrowia.

 


 

Bezpłatne badania jelita grubego w SPECJALISTYCZNYM SZPITALU ŚW. ŁUKASZA W KOŃSKICH

 

Zapraszamy na bezpłatne badania kolonoskopowe jelita grubego, które organizowane są w naszej placówce medycznej. Badania są bezbolesne, bo przeprowadzane są przez doświadczonych lekarzy
z możliwością znieczulenia. Kolonoskopia umożliwia wykrywanie wczesnych, zupełnie bezobjawowych stadiów raka jelita grubego a także łagodnych zmian, tzw. polipów, które usuwane są w trakcie badania. Polipy nieusunięte w odpowiednim momencie, z czasem mogą przerodzić się w nowotwór złośliwy. Rak jelita grubego jest jedną z najczęściej występujących chorób nowotworowych w Polsce oraz uważany jest za jeden z bardziej podstępnych nowotworów, ponieważ rozwija się bardzo często zupełnie bezobjawowo. Zanim rak jelita ostro zaatakuje, może upłynąć nawet dziesięć lat. Dlatego tak ważne jest, by wykonywać badania. Profilaktyczne wykonanie kolonoskopii może uratować życie. Dlatego nie daj się zaskoczyć rakowi.

 

Dlaczego nasze badania są bezpłatne?

 

Badania jelita grubego finansowane są ze środków Unii Europejskiej, dlatego Pacjenci nie ponoszą kosztu badania. Koszt takiego badania wykonywanego prywatnie wynosi prawie 600 zł + znieczulenie, około 200 zł. Dlatego warto skorzystać z oferty bezpłatnych badań. Ilość miejsc jest ograniczona.

 

Kto może skorzystać z bezpłatnego badania jelita grubego?

 

Z bezpłatnych badań konoskopowych mogą skorzystać osoby, które:

  • nie mają objawów klinicznych sugerujących istnienie raka jelita grubego, czyli osób tzw. zdrowych

  • w ciągu ostatnich 10 lat nie miały przeprowadzonej kolonoskopii

  • zamieszkują, uczą się lub pracują na terenie województwa świętokrzyskiego, oprócz miasta Kielce i miejscowości: Chęciny, Chmielnik, Daleszyce, Górno, Masłów, Miedziana Góra, Morawica, Piekoszów, Sitkówka-Nowiny, Strawczyn, Zagnańsk*

  • są w wieku 50-65 lat, niezależnie od wywiadu rodzinnego (tj. dla każdej osoby)

  • są w wieku 40-49 lat, które mają krewnego I stopnia (np. rodzice, rodzeństwo, dzieci) u którego rozpoznano raka jelita grubego

  • są w wieku 25-49 lat z rodzin, w których wystąpił dziedziczny rak jelita grubego niezwiązany
    z polipowatością (HNPCC). W tej grupie osób konieczne jest potwierdzenie rozpoznania przynależności do rodziny HNPCC w poradni genetycznej.

 

* Wyłączenie osób z Kielc i 10 gmin ościennych wynika z założeń konkursu, ogłoszonego przez Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego.

 

Gdzie można zapisać się na badanie?

 

Wszystkich chętnych zapraszamy do naszej placówki SZPITAL SPECJALISTYCZNY ŚW. ŁUKASZA W KOŃSKICH przy ul. Gimnazjalnej 41 B, Oddział Gastroenterologiczny, czynnej od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 14.00 telefon: 41 390 23 94.

 

Zapisy i badania odbywają się bezpośrednio na miejscu.

 

Informujemy, że nie ma możliwości telefonicznej rejestracji.

 

Gdzie mogę dowiedzieć się więcej?

 

Zapraszamy do skorzystania z naszej infolinii tel. 667 100 150 czynnej od poniedziałku do piątku
w godzinach od 8.00 do 18.00.

 

Zapraszamy też na stronę internetową projektu www.raknawspak.pl

 

 

 

Ogólnopolska kampania edukacyjna „RZS Porozmawiajmy” została zainaugurowana w kwietniu 2015 roku. Jej głównym celem jest zwrócenie uwagi pacjentów i ich najbliższych na problem nieprzestrzegania zaleceń terapeutycznych, przyczyny i konsekwencje zdrowotne.

Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) to choroba przewlekła, która wymaga odpowiedniego leczenia do końca życia. Nieleczona lub leczona w sposób nieodpowiedni prowadzi do niepełnosprawności, inwalidztwa a nawet przedwczesnej śmierci. Dzięki odpowiedniej terapii można powstrzymać postęp choroby.

Poprzez nasze działania pragniemy zachęcić chorych do otwartej rozmowy z reumatologiem oraz pokazać, że współpraca z lekarzem a także zaangażowanie samego pacjenta w proces leczenia ma istotny wpływ na wyniki terapii. Jednocześnie pragniemy przybliżyć temat RZS społeczeństwu, zwiększyć świadomość Polaków w tym zakresie i zachęcić do badań diagnostycznych. Wczesne rozpoznanie zapalnych chorób stawów i włączenie leczenia to szansa na uzyskanie trwałej remisji.

 

 

www.rzsporozmawiajmy.pl

Szpital Specjalistyczny im św Łukasza w Końskich włączył się w realizowane w ramach kampanii RZS Porozmawiajmy działania edukacyjne.

W ramach współpracy z organizatorami kampanii RZS Porozmawiajmy, na terenie oddziału reumatologicznego w terminie od 13 września 2019 roku do 13 października 2019 roku. zostanie uruchomiony elektroniczny edukacyjny punkt informacyjny tzw. Infokiosk, za pośrednictwem którego pacjenci cierpiący na reumatoidalne zapalenie stawów, przebywający na terenie szpitala i poradni reumatologicznej będą mogli poszerzyć swoją wiedzę na temat RZS. Korzystanie z infokiosku jest bezpłatne, wystarczy dotknąć ekranu i wybrać interesującą nas sekcję poświęconą RZS.

Kampania „RZS. Porozmawiajmy”, której organizatorami są Ogólnopolskie Stowarzyszenie Młodych z Zapalnymi Chorobami Tkanki Łącznej „3majmy się razem”, Fundacja „JaTyMy” oraz firma Roche Polska została zainaugurowana w kwietniu 2015 r. Jej celem jest wsparcie osób chorych na reumatoidalne zapalenie stawów i zachęcanie do otwartej rozmowy z reumatologiem na temat leczenia i dolegliwości z nim związanych oraz zwrócenie uwagi na potrzebę przestrzegania zaleceń terapeutycznych i potencjalnych konsekwencji zdrowotnych w przypadku nie stosowania się do nich. Ponad 50% pacjentów z RZS przyjmuje leki w sposób nieodpowiedni lub wcale ich nie stosuje nie zdając sobie sprawy z konsekwencji zdrowotnych w postaci niepełnosprawności czy nawet przedwczesnej śmierci. Powodem bardzo często jest brak wiedzy dotyczącej choroby oraz niezrozumienie przez pacjentów zaleceń terapeutycznych lekarza reumatologa.

 

 

Pielęgnacja pacjenta z cewnikiem Foleya w domu

Kształtowanie postaw zdrowotnych kobiet w profilaktyce chorób piersi i narządu rodnego