Głównej zawartości

Szanowni Państwo!

W zakładce „Promocja zdrowia” znajdziecie Państwo informacje związane ze zdrowiem publicznym oraz promocją zdrowia.

 


 

 

Ogólnopolska kampania edukacyjna „RZS Porozmawiajmy” została zainaugurowana w kwietniu 2015 roku. Jej głównym celem jest zwrócenie uwagi pacjentów i ich najbliższych na problem nieprzestrzegania zaleceń terapeutycznych, przyczyny i konsekwencje zdrowotne.

Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) to choroba przewlekła, która wymaga odpowiedniego leczenia do końca życia. Nieleczona lub leczona w sposób nieodpowiedni prowadzi do niepełnosprawności, inwalidztwa a nawet przedwczesnej śmierci. Dzięki odpowiedniej terapii można powstrzymać postęp choroby.

Poprzez nasze działania pragniemy zachęcić chorych do otwartej rozmowy z reumatologiem oraz pokazać, że współpraca z lekarzem a także zaangażowanie samego pacjenta w proces leczenia ma istotny wpływ na wyniki terapii. Jednocześnie pragniemy przybliżyć temat RZS społeczeństwu, zwiększyć świadomość Polaków w tym zakresie i zachęcić do badań diagnostycznych. Wczesne rozpoznanie zapalnych chorób stawów i włączenie leczenia to szansa na uzyskanie trwałej remisji.

 

 

www.rzsporozmawiajmy.pl

Szpital Specjalistyczny im św Łukasza w Końskich włączył się w realizowane w ramach kampanii RZS Porozmawiajmy działania edukacyjne.

W ramach współpracy z organizatorami kampanii RZS Porozmawiajmy, na terenie oddziału reumatologicznego w terminie od 13 września 2019 roku do 13 października 2019 roku. zostanie uruchomiony elektroniczny edukacyjny punkt informacyjny tzw. Infokiosk, za pośrednictwem którego pacjenci cierpiący na reumatoidalne zapalenie stawów, przebywający na terenie szpitala i poradni reumatologicznej będą mogli poszerzyć swoją wiedzę na temat RZS. Korzystanie z infokiosku jest bezpłatne, wystarczy dotknąć ekranu i wybrać interesującą nas sekcję poświęconą RZS.

Kampania „RZS. Porozmawiajmy”, której organizatorami są Ogólnopolskie Stowarzyszenie Młodych z Zapalnymi Chorobami Tkanki Łącznej „3majmy się razem”, Fundacja „JaTyMy” oraz firma Roche Polska została zainaugurowana w kwietniu 2015 r. Jej celem jest wsparcie osób chorych na reumatoidalne zapalenie stawów i zachęcanie do otwartej rozmowy z reumatologiem na temat leczenia i dolegliwości z nim związanych oraz zwrócenie uwagi na potrzebę przestrzegania zaleceń terapeutycznych i potencjalnych konsekwencji zdrowotnych w przypadku nie stosowania się do nich. Ponad 50% pacjentów z RZS przyjmuje leki w sposób nieodpowiedni lub wcale ich nie stosuje nie zdając sobie sprawy z konsekwencji zdrowotnych w postaci niepełnosprawności czy nawet przedwczesnej śmierci. Powodem bardzo często jest brak wiedzy dotyczącej choroby oraz niezrozumienie przez pacjentów zaleceń terapeutycznych lekarza reumatologa.

 

 

Pielęgnacja pacjenta z cewnikiem Foleya w domu

Kształtowanie postaw zdrowotnych kobiet w profilaktyce chorób piersi i narządu rodnego