Głównej zawartości

Na zdjęciu kierownik - lek. med. Marek Chałubiński

 

Dział Ratownictwa Medycznego
- Szpitalny Oddział Ratunkowy
- Zespół Transportu Sanitarnego

Kierownik - lek. Marek Chałubiński

specjalista medycyny ratunkowej

specjalista chorób wewnętrznych

 

Koordynator ds. pielęgniarstwa - mgr Małgorzata Komarewicz

magister pielęgniarstwa

specjalista pielęgniarstwa ratunkowego.

 

Kierownik Zespołu Transportu Sanitarnego

Łukasz Gierczyński

Ponadto w Dziale Ratownictwa Medycznego zatrudnionych jest:

  • 1 lekarz specjalista chirurgii ogólnej,
  • 1 lekarz specjalista chorób wewnętrznych
  • 28 pielęgniarek

 

Zespół Transportu Sanitarnego

  • 5 osób na stanowisku ratownik medyczny -kierowca
  • 9 osób na stanowisku - kierowca.
  • 1 osoba na stanowisku - sanitariusz

Ilość łóżek - 6 w tym: 4 obserwacyjne i 2 intensywnego nadzoru

 Stanowiska reanimacyjne - 2

 

Zakres świadczonych usług medycznych:

- wstępna diagnostyka oraz leczenie w zakresie niezbędnym dla stabilizacji funkcji życiowych osób w stanach zagrożenia życia,

- pomoc ambulatoryjna,

- wykonywanie drobnych zabiegów chirurgicznych i ortopedycznych,

- zabiegi pielęgnacyjne,

- realizacja transportu sanitarnego.

 

Na zdjęciu zespół Działu Ratownictwa Medycznego
Na zdjęciu zespół Działu Ratownictwa Medycznego

 

 

Szpitalny Oddział Ratunkowy

Utworzony w 2000 roku SOR realizuje zadania z zakresu ratownictwa medycznego we wszystkich nagłych stanach zagrożenia życia dla wszystkich mieszkańców powiatu koneckiego oraz sąsiadujących powiatów ościennych województw. Działania polegają na jak najszybszym udzieleniu wysoko wykwalifikowanej pomocy w stanach zagrożenia życia, a po ustabilizowaniu stanu chorego przekazaniu go do dalszego leczenia specjalistycznego w oddziałach naszego szpitala lub przetransportowaniu do innych wysoko specjalistycznych jednostek służby zdrowia.

W 2005 roku rozpoczęto adaptację Izby Przyjęć na potrzeby Szpitalnego Oddziału Ratunkowego, które dzięki dotacji finansowej ze środków Unii Europejskiej pozwoliło na otwarcie i wyposażenie w lutym 2007 roku SOR-u spełniającego ustawowe wymagania dla Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych. Kontrole przeprowadzone przez Centrum Monitorowania Ochrony Zdrowia potwierdzają spełnianie wszelkich wymagań lokalnych i sprzętowych.

Dysponujemy 4 łóżkami obserwacyjnymi, 2 stanowiskami intensywnej terapii, w pełni wyposażoną salą operacyjną, 2 stanowiskami w obszarze resuscytacyjnym, obszarem konsultacyjnym i diagnostycznym.

Posiadamy całodobową dostępność do badania tomografii komputerowej. W odległości ok. 50 m od budynku szpitala zlokalizowane jest lądowisko dla helikoptera z dogodnym dojazdem karetki i dojściem pieszym. W planach strategicznych szpitala jest pozyskanie na ten cel dofinansowania ze środków Unii Europejskiej.

Całość wyposażenia ma służyć zapewnieniu bezpieczeństwa zdrowotnego ludności naszego powiatu i zapewnić wysoką jakość usług medycznych. Doskonałe zaplecze fachowe i sprzętowe oraz olbrzymi potencjał rozwojowy, jakim dysponuje Szpital im. św Łukasza w Końskich pozwoliły na wpisanie Szpitalnego Oddziału Ratunkowego do sieci systemu ratownictwa. Kwalifikacje pracującego personelu oraz jakość świadczonych usług zostały potwierdzone zdobyciem przez szpital akredytacji oraz uzyskaniem certyfikatów jakości ISO 9001, 14001 i 18001.